Whispers in the Shadow

Back

Media

Więcej na:

Biografia

Zespół Whispers in the Shadow został utworzony jako projekt solowy przez Ashley’a Dayour (wokal, gitary; znanego również jako gitarzysta L’Âme Immortelle) w 1996 roku.

Nazwa zespołu zainspirowana została opowiadaniem H. P. Lovecrafta The Whisperer in the Dark. 

Projekt szybko przekształcił się w zespół z pełnym składem i wydał swój pierwszy album Laudanum w 1997 roku. Kolejny krążek November ukazał się w 1999.

W roku 2000 miała miejsce premiera trzeciego albumu studyjnego A Taste of Decay, przynoszącego zdecydowanie cięższe, bardziej rockowe brzmienia. Kolejny album Permanent Illusions, wydany w 2001 roku, idzie w stronę rocka progresywnego i psychodelicznego, na jego ostateczny kształt miały wpływ zespoły takie jak np. Pink Floyd.

W 2003 roku ukazał się pierwszy album koncertowy Everything You Knew Was Wrong, będący dokumentacją wcześniejszej trasy zespołu po całej praktycznie Europie. Po jego wydaniu zespół zawiesił swoją działalność, co spowodowane było zmianami w składzie i podpisaniem kontraktu z nową wytwórnią płytową.

Whispers in the Shadow powrócili w 2007 roku z koncertowym albumem A-Cold-Night, poprzedzającym reedycje ich dwóch pierwszych płyt: Laudanum i November, które zostały zremasterowane, opatrzone nowymi okładkami. Na albumach tych znalazły się również bonusowe, nie publikowane wcześniej utwory.

W 2008 roku ukazł się, pierwszy po siedmiu latach przerwy, nowy album studyjny zatytułowany Into the Arms of Chaos.

Album ten jest odrodzeniem się zespołu, zwiastuje nowy początek w twórczości Whispers in the Shadow. Został on wyprodukowany przez Johna A. Riversa, pracującego na codzień z The Chameleons, Clan Of Xymox, Love and Rockets czy Dead Can Dance. Niesie ze sobą zdecydowanie ostrzejsze brzmienia, niż wcześniejsze płyty Whispers in the Shadow; w dalszym ciągu jednak muzyka zespołu jest mroczna i psychodeliczna. Nowe brzmienie określone zostało przez prasę jako Goth-Floyd: mieszankę tradycyjnego rocka gotyckiego w stylu Fields of the Nephilim okraszoną brzmieniami charakterystycznymi dla Pink Floyd. Teksty utworów, traktujące o magii i okultyzmie, inspirowane są twórczością takich autorów jak Austin Osman Spare, Aleister Crowley, Kanneth Grant oraz opowiadaniami Algernona Blackwooda, Arthura Machena czy Mitami Cthulu H. P. Lovecrafta.

Po wydaniu w 2009 roku składankowego albumu z remiksami i rarytasami zatytułowanego Borrowed Nightmares & Forgotten Dreams, na wiosnę 2010 roku ukazał się szósty album studyjny The Eternal Arcane, będący kontynuacją cyklu czterech płyt odpowiadających fazom alchemii rozpoczętego przez Into the Arms of Chaos.

Whispers in the Shadow są znani z bardzo emocjonujących epickich występów na żywo i wysoko oceniani jako jeden z najlepszych performerów stylu darkwave.

The Eternal Arcane w równym stopniu opiera się na strukturach klasycznych dla gatunku, jak i odkrywa całkiem nowe sposoby na przekazanie odczuć zespołu. Ciężko jest obecnie wyobrazić sobie w jaki sposób brzmieć będzie trzeci album cyklu, by sprostał poprzeczce postawionej przez ten album.

Rok 2011 przyniósł kolejne wydawnictwa zespołu: DVD z koncertu w Wiedniu zatytułowane Searching for Light oraz EP The Lightbringer opowiadający historię upadłego anioła.

W 2013 roku zespół sprezentował swoim fanom kolejne dwa wydawnictwa: kolejną część cyklu zatytułowaną The Rites of Passage oraz album koncertowy If Wormwood Falls

aktualny skład:

Ashley Dayour – wokal, gitary
Martin Acid – instrumenty klawiszowe
Fork – bas Lazy Schulz – gitara (live)
Reinhard Schwarzinger – instrumenty perkusyjne

Na stronie wykorzystywane są pliki cookies (tzw. ciasteczka). Dowiedz się więcej